Jak wygląda rozwód – krok po kroku

Rozwód to trudna, osobista decyzja, która pociąga za sobą wiele konsekwencji natury prawnej. Zanim jednak zostanie orzeczony, strony muszą dopełnić wielu formalności, natomiast sąd musi upewnić się, że doszło do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Pierwszym krokiem do rozwodu jest złożenie odpowiedniego pozwu. Jak napisać pozew rozwodowy? Jak wygląda rozwód krok po kroku?

 

Rozwód krok po kroku – jak wygląda?

rozwod

Małżonek, który chce uzyskać rozwód, zobowiązany jest złożyć we właściwym sądzie pozew rozwodowy. W pozwie należy umieścić dane osobowe własne oraz małżonka (wraz z podaniem miejsca zamieszkania), dane osobowe dzieci oraz opisać stan faktyczny, czyli powody, dla których doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Jeśli małżonek domaga się rozwodu z orzeczeniem o winie, musi dodatkowo wskazać powody, dla których to właśnie druga strona winna jest rozpadu pożycia. Wniosek rozwodowy musi zawierać załączniki, takie jak:

  • skrócony odpis aktu małżeństwa,
  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • dowód wniesienia opłaty sądowej,
  • inne dowody uzasadniające okoliczności powołane w sprawie.

 

Następnie druga ze stron ma czas, aby udzielić odpowiedź na pozew rozwodowy. Rozprawa zawsze ma miejsce na sali sądowej, natomiast długość trwania procesu zależy w głównej mierze od żądań małżonków – co do zasady, rozwód z orzeczeniem o winie trwa nawet o kilka miesięcy dłużej.

rozwod

Rozwód online – czy to możliwe?

W dzisiejszym świecie staramy się uprościć do minimum wszelkie formalności. Chcielibyśmy, aby rozwód był przeprowadzony w sposób dyskretny, a obowiązki dopełnione w stosunkowo krótkim czasie. Choć rozwód online nie jest dziś możliwy w stu procentach, to wniosek rozwodowy można napisać przez internet. Pozew rozwodowy online nie różni się w niczym od wniosku rozwodowego, który sporządza prawnik po spotkaniu z klientem w swojej kancelarii. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż pozew o rozwód online to przede wszystkim wygoda dla klienta, który nie musi wychodzić z domu, aby otrzymać wskazane pismo. Pozew rozwodowy online może być gotowy nawet w 24 godziny, jeśli małżonek chce uzyskać rozwód bez orzekania o winie. Jego obowiązkiem będzie jedynie złożenie wniosku rozwodowego we właściwym sądzie.

rozwod

Wniosek o rozwód online, czyli jak rozwieść się szybko i dyskretnie?

Sporządzenie wniosku o rozwód przez internet jest całkowicie legalne – klient przedstawia stan faktyczny oraz oczekiwania, natomiast doświadczony prawnik dostarcza mu pełnowartościowy pozew o rozwód online. Usługa oferowana jest przez prawników współpracujących z www.i-rozwod.pl, którzy w krótkim czasie sporządzą odpowiedni wniosek o rozwód online. Na portalu i rozwód znaleźć można wszelkie informacje dotyczące kosztów związanych z wykonywaną usługą. Odwiedzając www.i-rozwod.pl możemy zaoszczędzić sporo czasu, bowiem nie ma konieczności osobistego udawania się do kancelarii prawnej. Poprzez i rozwód istnieje możliwość nie tylko sporządzenia własnego pozwu rozwodowego, ale również przygotowania odpowiedzi na pozew, który złożył małżonek. Należy pamiętać, że odpowiedź na pozew musi zostać złożona we właściwym sądzie, w wyznaczonym terminie.

Wiecęj porad i odpowiedzi na naszym blogu dla osób chcących się rozwieść

 

Poprzedni artykułChirurgia zmian skórnych – skuteczne i bezpieczne leczenie
Następny artykuł5 mitów dotyczących soczewek kontaktowych