Rodzaje balsamów do ciała i ich wykorzystanie

balsamy do ciala

Balsamy to najpopularniejsze środki do pielęgnacji skóry. Wyróżniają się delikatną konsystencją, wysokim stopniem przenikalności przez skórę, a także… konkretnym przeznaczeniem. Jakie są najważniejsze rodzaje balsamów do ciała i kiedy należy je stosować?

Balsamy regenerujące

Balsamy regenerujące odgrywają istotną rolę w pielęgnacji skóry zniszczonej. Zwykle stosują je osoby dojrzałe, a nawet starsze, ale też pracownicy narażeni na pracę w szczególnie trudnych warunkach (zimno, wysoka temperatura, niska wilgotność itd.). Regenerujący balsam do ciała składa się przede wszystkim z witamin i środków opóźniających starzenie (przeciwutleniaczy). Często w ich składzie można znaleźć witaminę D3, egzotyczne owoce, substancje o właściwościach pobudzających itd. Te ostatnie są odpowiedzialne m.in. za lepsze odżywienie (ukrwienie) skóry, szybsze złuszczenie martwego naskórka i jej nawilżenie.

Balsamy nawilżające

Kolejną grupą balsamów do ciała są preparaty nawilżające. Produkty te skierowane są do osób borykających się z dyskomfortem towarzyszącym wysuszonej skórze. Takie zjawisko pojawia się często po prysznicu, ale też po myciu naczyń i pracy na mrozie. Za jego powstawanie odpowiedzialna jest twarda woda, ale też różnego rodzaju substancje czyszczące (detergenty) i niekorzystne warunki pogodowe. Klasyczny, nawilżający balsam do ciała ma bardzo oleistą strukturę. W jego składzie często można znaleźć glicerynę, która wiąże w skórze wodę i zapobiega jej przyspieszonemu odparowywaniu przez pory skórne.

Balsamy wyszczuplające

Wyszczuplające balsamy do ciała to hit ostatnich lat. Wśród nich prym wiodą preparaty antycellulitowe. Działanie tych kosmetyków polega na rozbijaniu zalegającego pod skórą tłuszczu (w postaci tzw. pomarańczowej skórki) i odprowadzaniu go poprzez sieć naczyń krwionośnych i limfatycznych. Podstawowym składnikiem większości tych balsamów są substancje pobudzające krążenie, w tym kofeina i guarana. Ich skuteczność zależy również od przestrzegania zasad pielęgnacji skóry cellulitowej, aktywności fizycznej, diety itd.

Balsamy brązujące

Ta grupa kosmetyków jest stosunkowo nieliczna. Zwykle w ich składzie można znaleźć różne naturalne barwniki. Czasem towarzyszy im dihydroksyaceton, który wchodząc w reakcję z białkami, nadaje skórze charakterystycznej, złotawej barwy. Preparaty brązujące to doskonała propozycja dla osób, które chcą uzyskać trwały efekt opalenizny.

Jak widać, balsam balsamowi nierówny. Dlatego przed jego stosowaniem warto dokładnie zapoznać się ze składem produktu, jego przeznaczeniem, a także przeciwwskazaniami.

Poprzedni artykułZestaw kosmetyków na prezent — zawsze trafiony podarunek
Następny artykułKosmetyki Suva Beauty w Gazemee