Wiele osób oglądając rockowe koncerty swoich ulubionych zespołów marzy o tym, aby nauczyć się grać na gitarze elektrycznej, ale pozostawia ten pomysł tylko w krainie marzeń ze względu na obawy dotyczące poziomu trudności tejże nauki. I to jest największy błąd młodych i tych starszych zapaleńców gry na gitarze! Nauczyć się można wszystkiego! Może nie każdy zostanie nowym Hendrixem, ale opanowanie podstaw naprawdę nie jest trudne!
Pierwszy krok nauki gry na gitarze elektrycznej?
Jeśli kiedykolwiek trzymałeś w ręku gitarę akustyczną, to możesz mieć ułatwioną ścieżkę nauki. Jeśli natomiast jesteś całkowitym świeżakiem w tej dziedzinie, to warto wybrać się do sklepu muzycznego, aby nieco poobcować z instrumentem i zwrócić uwagę na to, jak się go trzyma, co jest istotne, co ci się podoba, a co nie. I na tej podstawie sporządzisz swoją listę wymagań wobec pierwszej gitary.
Czy warto kupić własną gitarę?
Myślisz poważnie o nauce gry na tym instrumencie? To TAK! Oczywiście na początek wybierz gitarę z niższej półki cenowej. Dzięki temu podczas nauki nie będziesz aż tak ostrożny i nie będzie pojawiał się strach „a co jeśli zniszczę?”. Również z tego powodu nie warto pożyczać gitary do pierwszej nauki. Gitara elektryczna w sklepie online to koszt już nawet 400 zł! Taki sprzęt zdecydowanie wystarczy ci do opanowania podstawowych chwytów, riffów i solówek. W miarę przechodzenia na wyższy poziom zaawansowania, możesz pomyśleć o zakupie docelowej, droższej i lepszej jakościowo gitary elektrycznej, której cena zdecydowanie będzie przewyższać 1000 zł.
Czy potrzebny jest nauczyciel?
Jeśli jesteś kompletnie zielony i nigdy nie miałeś styczności z żadnym instrumentem i gitarą akustyczną, to warto wybrać się na kilka lekcji z zakresu dla poczatkujących. Dzięki nim zdobędziesz profesjonalne obycie z instrumentem, co zdecydowanie ułatwi dalszy, już samodzielny proces nauki gry na gitarze elektrycznej. Nauczyciel pokaże ci jak trzymać instrument, jak się z nim obchodzić i jak konserwować, aby posłużył ci jak najdłużej. Jest to nie niezwykle cenna wiedza, która w przyszłości zaprocentuje, gdy zdecydujesz się na nieco droższą zabawkę. Sama nauka gry na gitarze, czyli chwyty i tzw. „riffy”, to wiedza, którą można zdobyć za pomocą Internetu. W dobie mnóstwa filmów instruktażowych na Youtub’ie naprawdę można samodzielnie opanować grę na gitarze elektrycznej. Warto zacząć od podstaw, a następnie zająć się nauką gry swoich ulubionych kawałków. Pamięć muzyczna utworów, których słuchasz cały czas zdecydowanie ułatwi ci naukę, ponieważ będziesz mniej więcej kojarzyć, co i kiedy grasz nie tak. Pamiętaj, że zawsze warto rozpocząć naukę nowych rzeczy!